Pre jazdu v kopcovitom teréne, alebo v súťaži, keď potrebujeme sedlo čo najlepšie zaistiť, možno použiť náprsník. Pri použití náprsníku je treba dbať predovšetkým na to, aby viedol nad lopatky a nie cez ňu, pretože bráni koňovi v pohybe a môže spôsobiť odreniny.
SEDLANIE Samotný akt sedlania sa stal pre skúsených jazdcov už akousi samozrejmosťou. No pre začiatočníka sa to môže zdať dosť ťažké. Trvá o mnoho dlhšie správny postup pri sedlaní vysvetliť, ako previesť, ale existujú pravidlá, ktoré treba pritom dodržať.
1-Zvyknite si automaticky koňa pred osedlaním očistiť, aby ste predišli rôznym oderom a otlakom pod sedlom a podbrušníkom. Deku pod sedlo je potrebné dobre vyprášiť, ale aj prehliadnuť tú stranu, ktorá prilieha k chrbtu koňa – niektoré nečistoty s nej obyčajným vytrasením nedostanete.
2-Deku potom prehoďte koňovi na chrbát niekoľko centimetrov nad kohútik (najvyššie miesto na koňovi, keď má hlavu dole) a potom ju po srsti stiahnite dozadu na úroveň kohútiku. (podľa typu deky) Je dobré si na deke vyznačiť stred, aby nebola na jednom boku kratšia a na druhom dlhšia.
3-Pravý strmeň a podbrušník prehoďte cez sedlo. Ľavou rukou uchopte sedlo v otvore pod prednou rázsochou a pravou pod zadný lem „skirt“. Pri nových sedlách, alebo u sedlách s krátkymi strmeňmi je lepšie prehodiť pravý strmeň cez hrušku, aby sa pri zosunutí strmeňa zo sedla kôň nesplašil.
4-Hádzanie sedla na konský chrbát nesvedčí o dobrom jazdeckom štýle, i keď to robí veľa jazdcov. Sedlo potom dopadne na chrbát sťažka a strmene rovnako ako pracky koňa udrú.
5-Nasledujúci krok sa dosť často vynecháva: Prejdite na pravú stranu koňa, stiahnite strmeň aj s podbrušníkom a skontrolujte či nie sú prekrútené. Uvoľnite všetky remienky, ktoré by mohli pod sedlom uviaznuť a skontrolujte, či ste nepokrčili, alebo neposunuli deku.
6-Po tejto rýchlej kontrole sa znova vráťte na ľavú stranu. Sedlo by malo byť kúsok pred miestom, kde ho chcete mať. Takže ho uchopte za hrušku a postrčte do správnej polohy. S dobre vysedeným sedlom a s koňom, ktorý má dobrý kohútik sami ucítite, keď sedlo zapadne na to správne miesto.
7-Potom vstrčte niekoľko prstov pod deku nad kohútik a trošku ju nadvihnite. Tak pod ňu bude prúdiť vzduch a kohútik má akýsi pracovný priestor.
8-Ľavý strmeň prehoďte cez hrušku a pod bruchom nahmatajte podbrušník. Remeň držte v pravej ruke a sedlo dotiahnite. Podbrušník vždy doťahujte v 2 – 3 fázach. Kone, ktoré sú na doťahovanie háklivé najskôr dotiahnite len zľahka, aby sa sedlo neotočilo, potom s koňom prejdime pár krokov a dotiahnite o ďalší kúsok. Spôsob doťahovania „cinch strap“ je na obrázku. (kravatový uzol)
9-Keď máte sedlo s dvoma podbrušníkmi, zapnete aj ten druhý. Popruh by mal len obopínať brucho, ale len zvoľna. Niektorý jazdci nechávajú zadný podbrušník v previse aj 10 cm pod bruchom, čo je dosť nebezpečné. Keby kôň napríklad kopol po muche, šmykol sa, alebo spadol, môže sa mu zadná noha ľahko dostať za podbrušník.